Yesterday, following Advertising Strategies class, Tata and I went to the FASS Canteen and lo and behold! It was even cheaper than dorm food. We bought from this stall a meal that cost $2.30 but had servings for 2 people. And although yesterday was the ultimate adventure fail (it started to rain hard when we […]
Going around places on the second day made me realize how much I wanted to buy and how little I actually had for spending. Now, I’m always thinking of money-money when I buy things (converting them into pesos just to know if it’s expensive or not). My biggest cut-off is on food because really, compared […]